logo


Kalat贸wkido miejsc Kultu Religijnego :: wycieczka dolinna :: na krótki spacer ::  po utwardzonej nawierzchni :: wycieczka rodzinna :: wycieczka na 'rozgrzewk臋' :: do schroniska (Hotel Górski na Kalatówkach) :: szlak dost臋pny dla rowerzystów :: z przesiadk膮 na doro偶k臋 ::  krokusy wiosn膮 :: kultowy wypas owiec :: mo偶liwo艣ci rozszerzenia wycieczki o dodatkowe warianty
z Ku藕nic - 1,6 km, 188 m ró偶nicy poziomów, 30 min.

 

Polana Kalat贸wki (w g艂臋bi Hotel G贸rski)
Kalatówki - malownicza polana u stóp wschodniego grzbietu Giewontu. Znakomite miejsce na 艂atwy i niezbyt d艂ugi spacer. Z Ku藕nic, dok膮d z Zakopanego mo偶na dotrze膰 w kilka minut busem (do Ku藕nic nie mo偶na wjecha膰 w艂asnym samochodem), doj艣cie na Polan臋 Kalatówki zajmuje pó艂 godziny - 1,6 km i 188 metrów ró偶nicy poziomu.
Szlak rozpoczyna si臋 przy dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch i prawie na sam膮 Polan臋 wiedzie szerok膮, z brukow膮 nawierzchni膮 Drog膮 Brata Alberta. Po drodze warto wst膮pi膰 do po艂o偶onego przy samym szlaku klasztoru Sióstr Albertynek. Znajduje si臋 tam kaplica 艣w. Krzy偶a, a tak偶e pustelnia 艣w. brata Alberta.
Po przeciwnej stronie 偶ó艂ty szlak prowadzi na 艢pi膮c膮 Górk臋 na zbocze Krokwi, do klasztoru i kaplicy braci albertynów. Bracia, zanim wznie艣li zabudowania w latach 1900 - 1902, zbudowali w 1898 r. klasztor sióstr Albertynek i pocz膮tkowo tam zamieszkiwali.
Dalej niebieski szlak rozdziela si臋 na dwie cz臋艣ci, prowadz膮c po zachodnim i wschodnim skraju Polany Kalatówki i po obej艣ciu Polany ponownie si臋 艂膮czy. Aby doj艣膰 do Hotelu Górskiego, zaraz za klasztorem sióstr albertynek nale偶y kierowa膰 si臋 w prawo.

Na Kalatówki mo偶na dojecha膰 doro偶k膮, a przy dostatecznej pokrywie 艣nie偶nej, saniami.

Na Polanie Kalatówki na zboczu Suchego Wierchu, znajduje si臋, czynny w zimie, wyci膮g orczykowy dla narciarzy i snowboardzistów o d艂ugo艣ci 400 m. Trasa jest ratrakowana, za艣 w pobliskim Hotelu Górskim mo偶na wypo偶yczy膰 sprz臋t.
Bibliografia: (zobacz)
Tekst: Tomasz So膰ko
dopasuj wycieczkę do umiejętności
wycieczki dolinne (spacerowe)   |   wycieczki o umiarkowanym stopniu trudności   |   wycieczki trudniejsze   |   wycieczki wysokogórskie   |   kolejką na szczyt   |   wycieczki rowerowe w Tatrach

wykonanie inmidia